İçimizden Biri

Hobimle ilgili kurduğum hayal, zevkle yaptığım işim oldu.

Semiha Şakir Lisesi’nin ilk mezunlarından olan Alp Törüner, 2004 yılında Türkiye’nin önemli butik şarap firmalarından Büyülübağ Bağcılık Şarapçılık’ı kurdu.

Semiha Şakir’de geçirdiği yılları, eğitimini, iş hayatını ve Büyülübağ Şarapları’nın öyküsünü şöyle anlatıyor:

"Okulumuzun açıldığı ilk yıl olan 1985’de lise hazırlık öğrencisi olarak başladım. Yoğun geçen hazırlık senesinin ardından lise başladı. Hazırlık senesindeki Türk ve yabancı öğretmenlerimi net olarak hatırlıyorum. Alexander Swarbrick, Aşkın Akoba ve diğerleri.

Üniversite sınavında o yıllarda popüler olan bir bölüm kazandım. İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İşletme okudum. Bölümüm, bugün şirketimi üretim dışında kalan satış pazarlama muhasebe finans gibi fonksiyonlarını yönetecek donanımın alt yapısını sağladı. Üniversite sonrasında askerliğe kadar geçen sürede Burger King ‘de restoran müdürlüğü yaptım. Askerlikten sonra Migros’ta eğitim uzmanı olarak çalışırken Burger King Company’den gelen teklif üzerine bu firmaya geçtim. 7 yıl yöneticilik yaptım.

Büyülübağ’ı kurmadan önce Burger King Company’de Türkiye, doğu Avrupa ve orta doğu operasyon müdürlüğünü yürütüyordum. Bu süreçte sorumlu olduğum ülkelere birçok seyahat gerçekleştirdim. Bağcılık ve şarapçılıkta gelişmiş ülkeleri ziyaret ederken hobim olan şarabın yanı sıra bağcılık ve şarap üretimi de ilgimi çekti. Bağcılık ve şarapçılık hakkında okumaya, araştırmaya başladım. Pek çok bağ ve şaraphane gezdim, başarılı bulduğum özellik ve uygulamalarını not ettim, bol bol hayal kurdum. Kendimi ileride hayal ettiğim güzellikte şarapları üreten, toprağa dokunan, asmalar arasında yaşayan biri olarak gördüm. Ve 2003 yılında büyük bir kariyer değişikliği kararı verdim. Çocukluğumun yaz tatillerini geçirdiğim bağcılık ve şarapçılık tarihi 200 yıl önceye dayanan Avşa adasında bağları ve şaraphaneyi kurmak üzere eşimle birlikte kolları sıvadık. Fransa’dan ithal ettiğimiz asma fidanları ile ilk üzüm bağımızı kurduk. 2004 yılında inşaatına başladığımız şaraphanemiz 2005 yılında tamamlandı. 2005 yılı bağbozumunda ilk üretimimizi yaptık. 2006 yılında şaraplarımızı piyasaya verdik.

Aile işim olmamasına rağmen boş bir araziden başlayarak bugün yüzölçümü 200 dönüme varan bağları ile Türkiye’ nin ilk yerçekimini kullanan şarap üretim tesisini kurmuş oldum. Büyülübağ bugün şarap sektörünün bilinen önemli şarap üreticilerinden biri konumunda. Şu anda 18 çeşit şarabımız bulunmaktadır.

Yurt içi ve dışında aldığı madalyalarla ürünlerinin kalitesini ispatlamış şarap severlerin beğenisini kazanmış bir firma.

ABD İngiltere ve Kanada’ya ihracat yapmaktayız.

Benim işim kaliteli ve lezzetli şarabı üretmekle de bitmiyor; ürünün ambalajı, pazarlaması, satışı, resmi işler, finansal ve insan kaynağı ile ilgili tüm yönlerini de aynı hassasiyet ve önemle yönetmek gerekiyor. Kısacası hem doğal, hem ekonomik, hem siyasal, hem küresel krizleri göğüslemek, yılmamak, vazgeçmemek, çalışmak ve tekrar tekrar hayal kurmak gerekiyor.

Şarap benim için bir kültür. Şarap ve şarap üretimi benim hobim ve doğayı, toprağı, üretmeyi ve ürettiklerimi paylaşmayı seviyorum. Ben hobimi işim haline getirebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Zevk alarak yaptığınız işte mutlaka başarılı olursunuz."

Hobimle ilgili hayal kurdum... Devamı...